GRUPPO STABILE DI FEDELI PER L'APPLICAZIONE DEL MOTU PROPRIO SUMMORUM PONTIFICUM NELLA CITA DI PLONSK - POLONIA / GRUPA STAŁA Z PŁOŃSKA, Polska, Diecezja płocka, Dekanat płoński, Parafia św. Michała Archanioła, 09-130 Baboszewo >>> Post box. 14. / e-mail: ppolbxvi [znak] gmail.com

piątek, 11 stycznia 2013

Kardynał Llovera: mnożą się liturgiczne nadużycia

2012-12-29

„Mnożą się nadużycia liturgiczne, musimy na nowo odkryć Vaticanum II” – stwierdził prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Antonio Cañizares Llovera. „Kościoły nie są tylko miejscem do gromadzenia się, są także miejscem spotkania tajemnicy Boga” – dodał hierarcha.
Jak potwierdził, w ramach kongregacji utworzono nowe biuro zajmujące się wyłącznie promowaniem sztuki i muzyki kościelnej, zgodnej m. in. z szóstym i siódmym rozdziałem konstytucji „Sacrosanctum concilium”. – To niezbędny krok w celu sprostania potrzebom liturgii w tych dwóch obszarach. Nie wszystkie rodzaje muzyki czy ekspresji artystycznej są w zgodzie z naturą liturgii, która powinna przestrzegać swych własnych zasad. Sztuka i muzyka mają fundamentalne znaczenie, potrzebujemy ich do dalszej odnowy liturgii w formie zaproponowanej przez Drugi Sobór Watykański, by zwiększyć jej piękno – to konieczne. To bardzo ważne dla Kongregacji ds. Kultu Bożego, by wspierać sztukę liturgiczną i muzykę, by proponować kryteria i wytyczne zgodne z nauką i bogatą tradycją Kościoła, by wspierać kontakty z muzykami, architektami, malarzami, złotnikami itd. Wszystko to wymaga szczególnej i bacznej uwagi – tłumaczy kard. Llovera.
- Liturgia nie przeżywa dziś szczęśliwego okresu. Najwyraźniej należy ożywić prawdziwe rozumienie znaczenia liturgii w życiu chrześcijańskim i w życiu Kościoła. Bez wątpienia, wiele już zostało zrobione. Ale to nie wystarcza i dlatego konieczne jest pójście dalej, zwłaszcza w celu wprowadzenia do naszej świadomości nauczania II Soboru Watykańskiego; innymi słowy, wprowadzenie do świadomości ludzi, którzy tworzą Kościół, przekonania, że liturgia może stać się centrum Kościoła, źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia – stwierdził kardynał.
Jak dodał, rozpowszechnione nadużycia liturgiczne są „wyrazem błędów czyjejś wiary, które jednocześnie prowadzą ludzi do wypaczania ich wiary. Najintensywniejsze wysiłki w celu wyprostowania takich naruszeń są konieczne”. - Zawsze ponosiliśmy za to odpowiedzialność, zwłaszcza teraz, w trakcie Roku Wiary. Jest to także szczególnie prawdziwe w odniesieniu do biskupów – stwierdził duchowny.