GRUPPO STABILE DI FEDELI PER L'APPLICAZIONE DEL MOTU PROPRIO SUMMORUM PONTIFICUM NELLA CITA DI PLONSK - POLONIA / GRUPA STAŁA Z PŁOŃSKA, Polska, Diecezja płocka, Dekanat płoński, Parafia św. Michała Archanioła, 09-130 Baboszewo >>> Post box. 14. / e-mail: ppolbxvi [znak] gmail.com

wtorek, 6 stycznia 2015

Statystyki, statystyki, statystyki...

Przełom roku sprzyja posumowaniom, tworzeniu statystyk, wykresów i innych tym podobnym przedsięwzięć. Nie tak dawno na łamach "Bibuły" ukazał się bardzo ciekawy artykuł
 ukazujący dynamiczny przyrost miejsc z coniedzielną celebracją Mszy Świętej Trydenckiej w USA

Zwrot ku tradycyjnej liturgii.... cały artykuł

Co do Polski to ogólnie panuje pogląd, że jesteśmy "katolickim " krajem, w który zarówno tradycja jak nurt modernistyczny rozwijają się bardzo prężnie. Jak prężnie rozwija się tradycja pokazuje opracowanie  zamieszczone na Nowym Ruchu Liturgicznym (link poniżej).

Wykaz miejsc coniedzielnych celebracji Mszy Św. w rycie Trydenckim

Pobieżna analiza, powyższego zestawienia prowadzi do być może nieprawdziwych, ale jednak  nie niemożliwych wniosków, że indult na Tradycyjną Mszę, otrzymują nie tam gdzie jest największe zainteresowanie, najwyższa frekwencja, ale gdzie np. zainteresowany tradycyjną liturgią jest dziennikarz, polityk, lokalny działacz jednego ze stowarzyszeń tradycyjnych, lub znajduje się w pobliżu kaplica Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.
Opracowanie nie jest też może zbyt dokładne, bo nie precyzuje ile z tych Mszy to przedpołudniowe Msze śpiewane z asystą odprawiane na Bożą chwałę w tradycyjnych szatach, w murach starych czcigodnych świątyń, z unoszącą się wonią kadzidła, a ile to ciche Msze bez organisty i ministranta, (a może i bez ścisłego trzymania się rubryk) odprawiane około godz. 14-tej we współczesnych katakumbach.
Na  stronie 207 Rocznika Statystycznego pt. Kościół Katolicki w Polsce 1991 - 2011 ( link poniżej) wydanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC zamieszczony jest wykres 11.10 przedstawiający: Rozkład liczby uczestników niedzielnej Mszy Św. według godziny rozpoczęcia Mszy w 2006 roku.

Rocznik statystyczny

Komentarz jest chyba zbyteczny.

A zamiast puenty  jeszcze jeden wykres.


.ISKK 1