GRUPPO STABILE DI FEDELI PER L'APPLICAZIONE DEL MOTU PROPRIO SUMMORUM PONTIFICUM NELLA CITA DI PLONSK - POLONIA / GRUPA STAŁA Z PŁOŃSKA, Polska, Diecezja płocka, Dekanat płoński, Parafia św. Michała Archanioła, 09-130 Baboszewo >>> Post box. 14. / e-mail: ppolbxvi [znak] gmail.com

środa, 21 listopada 2012

KALENDARIUM NASZYCH STARAŃ O MSZĘ ŚWIĘTĄ

    Nasze starania rozpoczęliśmy w lipcu 2007 roku, zgłaszając się do obu płońskich proboszczów z ustną  prośbą o celebrację w Płońsku począwszy od 14 września 2007 roku Mszy Świętej w formie nadzwyczajnej. Prośby nasze w okresie do końca 2009 roku ponawialiśmy kilkakrotnie. Odpowiedzi na każdą z tych próśb zawsze były na "nie", a my sami w każdej z tych sytuacji czuliśmy się jak byśmy byli katolikami drugiej kategorii.


W styczniu 2010 roku ponowiliśmy naszą prośbę. W związku z ciężką chorobą, a w jej konsekwencji śmiercią księdza Mirosława Tabaki, zwróciliśmy się z propozycją odprawienia Mszy w formie nadzwyczajnej w intencji Jego powrotu do zdrowia. Niestety i tym razem odpowiedź była "nie", chociaż wzięliśmy na siebie ciężar organizacyjny i finansowy całego przedsięwzięcia.

Tak oto staliśmy się świadkami rzeczy niewiarygodnej, jeden duchowny odmówił zgody na odprawienie Mszy w intencji zdrowia innego kapłana.

W tym miejscu, oczywistym dla nas się stało, że wszystkie nasze starania musimy mieć udokumentowane i od tego momentu wszystkie nasze prośby składaliśmy pisemnie, korespondencyjnie z potwierdzeniem odbioru przez odbiorcę. I tak:

14.03.2010 pismo do ks. Kan. Zbigniewa Sajewskiego - brak odpowiedzi

31.05.2010 pismo do JE ks. bp. Piotra Libery w efekcie którego, odbyło się 23.06.11 spotkanie z przedstawicielem ks. biskupa księdzem Piotrem Grzywaczewskim i proboszczem ks. kan. Zbigniewem Sajewskim. Na spotkaniu uzgodnione zostało, że od początku września 2010 roku będą odprawiane 2 Msze w formie nadzwyczajnej w miesiącu.

24.06.2010  wdzięczni za reakcję i pełni nadziei  we wsparcie ze strony księdza biskupa kierujemy pismo ze słowami podziękowania do Jego Ekscelencji.

02.10.2010  w związku z brakiem realizacji uzgodnień jakie zapadły na spotkaniu w dniu 24 czerwca kierujemy pismo do księdza Piotra Grzywaczewskiego jako osoby wskazanej przez ks. biskupa  do rozwiązania sprawy.

Grudzień 2010 roku w odpowiedzi na nasze pismo do ks. Grzywaczewskiego następuje zmiana miejsca celebracji, ale w dalszym ciągu nie jest zrealizowana nasza prośba co do częstotliwości celebracji w miesiącu. Otrzymujemy sygnały, że liczba celebracji Mszy Trydenckiej zostanie zwiększona od września 2011 roku.

Okres od stycznia do lipca 2011 roku to dzięki  pracy ks. Grzegorza Ślesickiego, naszego duszpasterza, to bardzo dynamiczny rozwój naszego środowiska. W odprawianych przez Niego Mszach bierze udział każdorazowo ponad 100 osób. Na organizowane spotkania duszpasterstwa przychodzi po kilkanaście osób.

29.06.2011 podczas osobistego spotkania z ks. biskupem przekazujemy Jego Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia imieninowe od całego środowiska. Dziękujemy za decyzje księdza biskupa na mocy której ks. Grzegorz Ślesicki został duszpasterzem naszego środowiska. Prosimy o wsparcie, w naszych dążeniach do zwiększenia częstotliwości odprawianych Mszy.

31.07.2011 roku ks. Kan.  proboszczowi parafii św. Michała Archanioła w Płońsku  przekazujemy prośbę o celebrację Mszy Trydenckiej w każdą niedzielę i święta I klasy. Do dnia dzisiejszego bez odpowiedzi

Sierpień 2011 ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu i niedowierzaniu ksiądz Grzegorz Ślesicki zostaje przeniesiony na nową parafię do oddalonego o 100 km Rypina. Ksiądz  proboszcz nie wyraził zgody na przeniesienie  Mszy Św. z 28-go sierpnia na 21-go, tak aby mógł ją jeszcze odprawić i pożegnać się z grupą ksiądz G. Ślesicki.

Jako środowisko liczyliśmy, że po  Czcigodnym Księdzu Grzegorzu Ślesickim, jako kolejny duszpasterz trafi do naszej parafii jeden z księży, którzy opuścili płockie seminarium po 2007 roku i posiedli umiejętność odprawiania Mszy Wszechczasów. Jednak ku naszemu zdziwieniu we wrześniu 2011 roku formalną opiekę na duszpasterstwem objął ksiądz Jarosław Mokrzanowski. Nominacja ta była dla naszej grupy o tyle niezrozumiała, że ksiądz Mokrzanowski,  nie potrafił odprawiać Mszy Św. w formie nadzwyczajnej, ani nie był znany jako kapłan interesujący się tematem Mszy Wszechczasów.

Niestety nasze obawy okazały się zasadne. Ksiądz Mokrzanowski  w żaden sposób nie identyfikował się z naszym środowiskiem, nie utrzymywał żadnych kontaktów z grupą, ograniczał się do odprawienia jeden raz w miesiącu Mszy Św.  Brak identyfikacji ze środowiskiem i zainteresowania jego problemami, sposób odprawiania Mszy przez ks. Jarosława:  bez ministranta, organisty, z mieszaniem rytów, skutkował
znacznym spadkiem zaufania, a co za tym szło i frekwencji.

Od 22 sierpnia 2012 roku, ksiądz Jarosław Mokrzanowski nie jest już duszpasterzem środowiska tradycyjnego w Płońsku, został pracownikiem Kurii Diecezjalnej w Płocku. W Płońsku, Jego miejsce zajął ks. Łukasz Chruściel, który dopiero tak jak Jego poprzednik, uczy się odprawiać Mszy Św. w formie nadzwyczajnej.

Co dalej?,
Czy w czerwcu ks. Łukasz poprosi o zwolnienie z obowiązków i scenariusz się powtórzy?